ریشه بیماری آلزایمر در مغز نیست! – هاست لینوکس و ویندوز

ایسنا: دانشمندان مدت‌ها بر این باور بودند که بیماری آلزایمر در مغز اتفاق می‌افتد اما یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که یک پروتئین کلیدی که سبب بروز این بیماری می‌شود، از جای دیگری از بدن به مغز انتقال می‌یابد
این تجمع‌ها پلاک آمیلوئید نامیده شده و سلول‌های مغزی را خفه می کنند و در نتیجه عملکرد عصبی را مهار و حافظه را مختل می کنند.

محققان معتقدند این نخستین بار است که اثبات می‌شود وجود بتا آمیلوئید در خارج از مغز می‌تواند به بروز این بیماری کمک کند.

ایسنا: دانشمندان مدت‌ها بر این باور بودند که بیماری آلزایمر در مغز اتفاق می‌افتد اما یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که یک پروتئین کلیدی که سبب بروز این بیماری می‌شود، از جای دیگری از بدن به مغز انتقال می‌یابد.

 دانشمندان چینی و کانادایی:ریشه بیماری آلزایمر در مغز نیست!

به نقل از گیزمگ، این تحقیق مسیرهایی را برای توسعه درمان‌های دارویی جدید هموار می‌کند که می‌توانند بدون تاثیر مستقیم بر مغز، باعث توقف و یا کند شدن روند بیماری شوند.
این فرآیند با استفاده از یک تکنیک به نام “همبسته زیستی”(parabiosis) شناسایی شد، که در آن دو ارگانیسم جداگانه برای اتصال به یک جریان خون با عمل جراحی به یکدیگر متصل می‌شوند. محققان یک موش طبیعی فاقد بیماری را به جفت خود که هر دو اصلاح ژنتیکی شده بودند متصل کردند تا سطوح بالایی از پروتئین بتا آمیلوئید را تولید کنند.

 دانشمندان چینی و کانادایی:ریشه بیماری آلزایمر در مغز نیست!

ارتباط جسمی دو جانور مانند به هم چسبیده زاییده شدن، را “همبسته زیستی” می‌نامند.
این پژوهش در مجله Molecular Psychiatry منتشر شده است.

یکی از علل اساسی بیماری آلزایمر، انباشت پروتئین‌های بتا آمیلوئید در مغز است.

محققان معتقدند که این کار شامل یک روند پیچیده و دشوار است.

این اثرات در موش‌های سالم پس از چهار ماه مشخص شد.

اما تا به امروز این‌طور تصور می‌شد که پروتئین تولید کننده این پلاک‌های مسبب آلزایمر، در داخل مغز تولید می شوند.

محققان بر این باورند که با افزایش سن، بتا آمیلوئید به مغز رسیده و جنبه‌های دژنراتیو آلزایمر را تقویت می‌کند.

بتا آمیلوئید همچنین در خارج از مغز و در قسمت‌هایی مانند عضلات، پلاکت خون و عروق خونی ایجاد می‌شود.

مطالعه جدیدی از دانشمندان چینی و کانادایی نشان می‌دهد که پروتئین‌های بتا آمیلوئید که در سایر نقاط بدن تولید می‌شوند، می‌توانند به مغز راه یابند و به بروز علائم شبه آلزایمر، کمک کنند.

این مطالعه نشان می‌دهد که درمان‌های دارویی می‌تواند به هدف قرار دادن بتا آمیلوئید در بدن و هدایت آن به سمت کلیه‌ها و یا کبد منجر شود تا قبل از اینکه در مغز تجمع کند، از سیستم گردش خون حذف شود.

چندین مطالعه جدید امیدوار کننده نشان داده‌اند که می‌توان از طریق یک آزمایش خون، وجود این پروتئین‌های بتا آمیلوئیدی در جریان خون را به صورت زودهنگام تشخیص داد.

پس از گذشت ۱۲ ماه از اتصال جریان خون این موش‌ها به یکدیگر، موش‌های نرمال بیماری آلزایمر را از همسر اصلاح شده ژنتیکی خود گرفتند. زیرا پروتئین‌ها به مغز موش‌های نرمال سفر کرده و به پلاک‌هایی که موجب علائم مختلف آلزایمر می شوند، تبدیل شده‌اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *