سنجش قدرت بر حسب فلاپس؛ با ۱۴ کنسول قدرتمند تاریخ آشنا شوید – دیجیاتو – هاست لینوکس و ویندوز

صحنه ای از فیلم Tokyo Drift (نسخه فرعی سری محبوب سریع و خشمگین) وجود دارد که در آن پسر پولدار و جوانی با گفتن مشخصات فنی چون تعداد اسب بخار اتومبیل دوج وایپر خود به دیگران فخر می فروشد و زمینه را برای شروع مسابقه ای هیجان انگیز و نفس گیر فراهم می کند
بازی هایی که از گرافیک قابل توجهی برخوردار بودند: Mario Kart 8 Deluxe، The آموزش تعمیرات موبایل رایگان Legend of Zelda: Breath of the Wild، Arms، Fast RMX

\r\n
نینتندو کنسول بعدی خود را پنج سال بعد و در ۲۸ آبان سال ۱۳۸۵ روانه بازار کرد. Wii دارای پردازشگری به اسم هالیوود بود که روی ۲۴۳ مگاهرتز کلاک شده بود.

\r\n
مایکروسافت و سونی در این نسل نیز تصمیم به عرضه مدل کوچکتری از کنسول های خود گرفتند. اما مایکروسافت برای ایکس باکس وان اس بهبود هایی جزئی چون افزایش فرکانس پردازشگر گرافیکی نیز در نظر گرفت و اینگونه کنسول تور کیش لحظه آخری جدید به رقم ۱٫۴ ترافلاپس رسید.

\r\n
10. ایکس باکس

\r\n
7. وی یو (Wii U)

\r\n
13. پلی استیشن ۲

\r\n
این تفاوت سخت افزاری سوییچ را از حیث پردازش داده، ۲٫۸ برابر قدرتمندتر از Wii U می کند.

\r\n
کنسول افسانه ای سونی که در ۱۴ اسفند سال ۱۳۷۸ عرضه شد، از یک مجموعه گرافیکی ۱۵۰ مگاهرتزی استفاده می کرد که سرعت پردازشی معادل ۶٫۲ گیگافلاپس داشت. این رقم ۴٫۴ برابر کنسول دریمکست سگا بود.

\r\n
گیم تور یزد کیوب نیتندو در تاریخ ۲۳ شهریور سال ۱۳۸۰ عرضه شد و پردازشگر گرافیکی آن که Flipper نام داشت، این کنسول را قادر می ساخت تا به قدرت ۹٫۴ گیگافلاپس برسد، یعنی ۱٫۵ برابر پلی استیشن ۲ که تنها یک سال قبل از آن عرضه شده بود.

\r\n
4. ایکس باکس وان اس (Xbox One S)

\r\n
نمودار زیر تمامی کنسول های بالا را در کنار یکدیگر نشان می دهد. محور عمودی نشان دهنده ترافلاپس کنسول ها و محور افقی مربوط به سال عرضه آن تور زمینی اهواز ها می شود. از آنجایی که محور عمودی با واحدهای ترا (۱۰ به توان ۱۲) درجه بندی شده، کنسول های قدیمی تر که قدرت پردازشی آن ها در محدوده گیگا قرار می گیرد، نقطه آن ها در نمودار زیر ۱ ترافلاپس و نزدیک به صفر دیده می شود.

\r\n

\r\n

مقایسه ترافلاپس کنسول ها، برای دیدن تصویر با سایز اصلی تور لحظه آخری یزد روی آن کلیک کنید

\r\n

\r\n
عدم موفقیت Wii U، نینتندو را مجاب به ساخت کنسولی کاملا جدید کرد. نینتندو سوییچ اولین کنسول نینتندو تا به امروز است که علمکردی در مقیاس ترافلاپس دارد.

\r\n
پردازشگر گرافیکی این کنسول توسط شرکت AMD ساخته و روی ۵۵۰ گیگاهرتز کلاک شده است. Wii U سرعت پردازشی معادل ۳۵۲ گیگافلاپس دارد که ۲۹٫۳ برابر کنسول افسانه ای قبلی است.

\r\n
با وجود آن که این کنسول در رتبه سوم این لیست تور قشم زمینی قرار می گیرد اما پلی استیشن ۴ در واقع اولین کنسولی بود که توانست مرز ۱ ترافلاپ را با قدرت ۱٫۸۴۳ ترافلاپسی خود پشت سر بگذارد.

\r\n
این کنسول سگا در ۶ آذر سال ۱۳۷۷ به بازار عرضه شد. دریمکست از یک پردازشگر گرافیکی ۱۰۰ مگاهرتزی PowerVR2 بهره می برد که به آن ۱٫۴ گیگافلاپس قدرت سخت افزاری اعطا می کرد.

\r\n
3. پلی استیشن ۴

\r\n
این کنسول از سرعت پردازش ۱۲ گیگافلاپس برخوردار بود که تنها ۱٫۲۷ برابر کنسول تور لحظه آخری اهواز قبلی نینتندو یعنی گیم کیوب است. اگر تغییرات فلاپس را ملاک قرار دهیم، Wii کمترین میزان پیشرفت سخت افزاری از یک نسل به نسل دیگر را در این لیست دارد.

\r\n
بازی هایی که از گرافیک قابل توجهی برخوردار بودند: Resident Evil 4، Star Fox Adventures، Star Wars Rogue Squadron: Rogue Leader، Metroid Prime، Metroid Prime 2 Echoes، F-Zero GX، Legend of Zelda: The Wind Waker، Super Mario Sunshine، Super Smash Bros. Melee، Legend of Zelda: Twilight Princess

\r\n
اما فلاپس به چه معنایی است؟ عملکرد آموزشگاه تعمیرات موبایل هر دستگاه یا ماشینی را می توان از چندین جهت ارزیابی کرد. بگذارید برای درک بهتر از همان مثال اول مطلب استفاده کنیم، زمانی که صحبت از عملکرد یک اتومبیل به میان می آید، چه فاکتورهایی برای شما اهمیت دارد؟ بیشترین سرعت ممکن، شتاب، هندلینگ و معیار و کمیتی که قدرت کلی اتومبیل را نشان دهد، یعنی همان اسب بخار که بیانگر میزان کار انجام شده است.

\r\n

\r\n
11. تور اردبیل ارزان نینتندو وی (Wii)

\r\n
کنسول رقیب پلی استیشن ۳ یک سال زودتر وارد بازار شد اما ایکس باکس ۳۶۰ با ارائه ۲۴۰ گیگافلاپس، قدرت محاسبه ای در حدود ۹٫۶ گیگافلاپس بیشتر از رقیب قدرتمندش داشت.

\r\n
نمی دانیم که این سنت جدید در نسل های بعدی هم ادامه خواهد یافت یا خیر اما به هر روی، کنسول میان نسلی سونی با پردازشگر بهبود یافته خود که روی ۹۱۱ مگاهرتز قیمت تور اصفهان کلاک شده، می تواند بازی ها را با وضوح تصویر بهتر و نرخ فریم بر ثانیه بالاتر نمایش دهد.

\r\n
12. نینتندو گیم کیوب

\r\n
این عدد همچنین ۷٫۹ برابر کنسول قبلی سونی یعنی پلی استیشن ۳ است.

\r\n
بازی هایی که از گرافیک قابل توجهی برخوردار بودند: Red Steel 2، Donkey Kong Country Returns، The Legend of Zelda: Skyward Sword، Super Mario Galaxy، Super Mario Galaxy 2، Mario Kart Wii، Super Smash Bros. Brawl

\r\n
کلمه فلاپس در واقع مخفف عبارت FLoating تور مشهد point Operations Per Second یا عملیات های ممیز شناور در ثانیه است. همه چیز هنوز گنگ به نظر می رسد؟ بگذارید کمی بیشتر توضیح دهیم.

\r\n
9. پلی استیشن ۳

\r\n

\r\n
صحنه ای از فیلم Tokyo Drift (نسخه فرعی سری محبوب سریع و خشمگین) وجود دارد که در آن پسر پولدار و جوانی با گفتن مشخصات فنی چون تعداد اسب تور شیراز لحظه آخری بخار اتومبیل دوج وایپر خود به دیگران فخر می فروشد و زمینه را برای شروع مسابقه ای هیجان انگیز و نفس گیر فراهم می کند.

\r\n

\r\n
نینتندو با ساخت Wii روی بهبود قدرت پردازش کنسول تمرکز نکرده بود، بلکه تصمیم داشت شیوه ای جدید از بازی کردن و تعامل ما با دنیای دیجیتال بازی ها را رواج دهد.

\r\n
8. تور یزد نوروز ۹۷ ایکس باکس ۳۶۰

\r\n

\r\n
سوییچ نزدیک به ۶ ماه پیش و در ۱۳ اسفند سال گذشته به دنیای بازی قدم گذاشت. نینتندو این بار تصمیم گرفت تا بیشتر از هر چیزی، روی حمل پذیری کنسول جدید خود تمرکز و سرمایه گذاری کند. به همین علت این شرکت تصمیم به انتخاب چیپ پردازنده مخصوص موبایل Tegra تعمیرات موبایل از شرکت Nvidia گرفت.

\r\n

\r\n

\r\n
پردازشگر گرافیکی این کنسول که ساخت Nvidia بود، NV2A نام داشت و روی ۲۳۳ مگاهرتز کلاک شده بود. ایکس باکس به لطف این مشخصات و سرعت پردازش ۲۰ گیگافلاپسی اش در بین ۱۰ کنسول اول قرار می گیرد.

\r\n
اما تور اهواز هوایی کامپیوترها و کنسول ها برای ما کار فیزیکی انجام نمی دهند که برای آن ها واحدهایی چون ژول و اسب بخار تعریف کنیم. وظیفه آن ها پردازش داده های ورودی و نمایش دادن آن ها به اشکال مختلف به عنوان خروجی است. بنابراین، سرعت پردازش داده ها می تواند معیار مناسبی باشد که با آن قدرت کامپیوترها را قضاوت کنیم، کمیتی که فلاپس نام دارد.

\r\n
بازی هایی که از گرافیک قابل توجهی برخوردار بودند: Forza قیمت تور شیراز Horizon 3، Quantum Break، Gears of War 4، Titanfall 2، Rise of the Tomb Raider

\r\n
5. ایکس باکس وان

\r\n
سونی کنسول نسل هفتمی خود را در ۲۰ آبان سال ۱۳۸۵ عرضه کرد. پلی استیشن ۳ با پردازنده گرافیکی ساخت Nvidia خود، رسیدن به ۲۳۰٫۴ گیگافلاپس را ممکن ساخته بود.

\r\n

\r\n
عملیات های ممیز شناور محاسباتی شامل اعداد بسیار بزرگ یا بسیار قیمت تور تبریز کوچک است که توسط پردازنده انجام می شود. بنابراین فلاپس نشان می دهد که پردازنده گرافیکی کنسول شما با استفاده از این اعداد پیچیده در هر ثانیه قادر به انجام چه حجمی از محاسبات است.

\r\n

\r\n
کنسول میان نسلی جدید مایکروسافت هنوز عرضه نشده است و چند ماهی تا ورود آن به دنیای بازی باقی مانده اما پردازشگر تور لحظه آخری قشم گرافیکی AMD Polaris آن که در فرکانس ۱۱۷۲ مگاهرتز کلاک شده، قدرت این کنسول را به عدد چشمگیر ۶ ترافلاپس می رساند.

\r\n
بهبودهای سخت افزاری صورت گرفته، قدرت پردازش پلی استیشن ۴ پرو را به ۴٫۲ ترافلاپس می رساند که ۲٫۲ برابر پلی استیشن ۴ اصلی است.

\r\n

\r\n
بازی هایی که از گرافیک قابل توجهی برخوردار بودند: Infamous قیمت تور اهواز Second Son، Killzone Shadow Fall، Uncharted 4: A Thief’s End، Horizon Zero Dawn، The Order: 1886

\r\n
دوباره به جدول بالا نگاهی کنید، کنسول Wii از سخت افزار و پردازشگر گرافیکی به مراتب ضعیف تری نسبت به دو کنسول اکس باکس ۳۶۰ و پلی استیشن ۳ رنج می برد اما بازی های جذاب و سرگرم کننده نینتندو باعث می شود که ضعف سخت افزاری Wii مانع از رسیدن این کنسول به موفقیت نشود.

\r\n
تمامی کنسول های بالا را همراه با قدرت پردازش و تاریخ عرضه آن ها تور کیش زمینی در جدول زیر نیز می توانید تماشا کنید.

\r\n

\r\n

مقایسه قدرت سخت افزاری کنسول ها با معیار فلاپس، برگرفته از سایت گیم اسپات

\r\n

\r\n
با وجود آن که در سال ۱۳۸۰ و ۵ سال پیش تر از Wii عرضه شده بود اما اولین کنسول مایکروسافت سرعت پردازشی ۱٫۶ برابر کنسول نسل بعد نینتندو قیمت تور قشم داشت.

\r\n
6. نینتندو سوییچ

\r\n
بنابراین، ایکس باکس وان ایکس که در ۱۶ آبان عرضه می شود، ۱٫۸ ترافلاپس قدرت محاسبه بیشتر از پلی استیشن ۴ دارد.

\r\n
بازی هایی که از گرافیک قابل توجهی برخوردار بودند: Ninja Gaiden Black، Splinter Cell: Chaos Theory، Burnout Revenge، Doom 3، Dead or Alive Ultimate، Forza Motorsport، Chronicles of Riddick، Far Cry Instincts، Halo، Halo 2

\r\n

\r\n

حالا تور مشهد لحظه آخری که با مفهوم فلاپس آشنا شدید، در ادامه با مطلبی از وبسایت گیم اسپات به قلم جیمی تانگ (Jimmy Thang) همراه شوید تا کنسول های بازی تاریخ را با ترافلاپس رتبه بندی کنیم.

\r\n
بازی هایی که از گرافیک قابل توجهی برخوردار بودند: God of War، God of War 2، Final Fantasy X، Final Fantasy XII، Shadow of the Colossus، Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty، Metal Gear Solid 3: Snake Eater، Onimusha 3: Demon Siege، تور لحظه آخری کیش Ratchet and Clank: Up Your Arsenal، Gran Turismo 4، Zone of the Enders: The 2nd Runner، Jak 3

\r\n
14. سگا دریمکست

\r\n
در دنیای کنسول های بازی، فلاپس (FLOPS) حکم همان اسب های بخار اتومبیل ها را دارد، معیاری که نشان دهنده قدرت کنسول ها است. اما تعداد فلاپس بیشتر همیشه به معنای عملکرد بهتر نیست، همان طور که کمی جلوتر در فیلم، وایپر با آن موتور قدرتمند و مشخصات غول آسایش از شورولت مونته کارلو قدیمی دهه ۷۰ شکست می خورد.

\r\n
بازی قیمت تور کرمان هایی که از گرافیک قابل توجهی برخوردار بودند: Jet Grind Radio، Soulcalibur، Shenmue، Shenmue 2، Resident Evil Code: Veronica، Ecco The Dolphin: Defender of the Future، Rez

\r\n
بازی هایی که از گرافیک قابل توجهی برخوردار بودند: God of War 3، Killzone 3، Gran Turismo 5، Heavy Rain، Uncharted 2، Uncharted 3، The Last of Us ، Beyond: Two Souls

\r\n
بازی هایی که از گرافیک قابل توجهی برخوردار بودند: Gears of War 3، Alan Wake، Dirt 3، Fight Night Champion، Viva Pinata، Crysis 3، Forza Motorsport تور اهواز ۴، Call of Duty: Advanced Warfare، Halo 4، Dead or Alive 5: Last Round

\r\n
2. پلی استیشن ۴ پرو

\r\n
بازی هایی با گرافیک قابل توجه که از ویژگی های پلی استیشن ۴ پرو پشتیبانی می کنند: Deus Ex: Mankind Divided، The Elder Scrolls Online، Ghost Recon Wildlands، Horizon Zero Dawn، inFAMOUS Second Son، The Last of Us Remastered، The Last Guardian

\r\n
دریمکست اولین کنسول بازی تاریخ است که ما عدد دقیق فلاپس آن را می دانیم، بنابراین لیست را با این کنسول استثنایی آغاز خرید بلیط هواپیما می کنیم.

\r\n

\r\n
مایکروسافت تنها چند روز بعد از سونی و در تاریخ ۱ آذر سال ۱۳۹۲ ایکس باکس وان را عرضه کرد. این کنسول نسل هشتمی از پردازنده گرافیکی شرکت AMD استفاده می کرد که روی ۸۵۳ مگاهرتز کلاک شده بود و در نتیجه ۱٫۳۱ ترافلاپس قدرت در اختیار گیمران قرار می داد.

\r\n

\r\n
1.ایکس تور هوایی قشم باکس وان ایکس

\r\n

\r\n
پس از موفقیت های بی پایان Wii، نینتندو تصمیم گرفت تا زودتر از رقبایش، نسل جدید بازی های ویدیویی رو آغاز کند. در نتیجه Wii U در ۲۸ آبان سال ۱۳۹۱ عرضه شد.

\r\n
بازی هایی که از گرافیک قابل توجهی برخوردار تعمیرات گوشی بودند: Mario Kart 8، Super Smash Bros. for Wii U، Super Mario 3D World، Bayonetta 2، Xenoblade Chronicles X، The Legend of Zelda: Breath of the Wild

\r\n
اما چه مقدار ترافلاپس و قدرت سخت افزاری احتیاج است تا به تصاویر و گرافیکی واقع گرایانه و فتورئالسیم برسیم؟ زمانی که گیم اسپات این سوال را از تیم سوئینی (Tim Sweeney)، رئیس استودیو Epic Games و یکی از پایه گذاران موتور گرافیکی آنریل انجین پرسیدند، او در جواب گفت: «ما داریم به مرحله ای از پیشرفت تور کرمان هوایی می رسیم که حالا می توانیم صحنه های ایستا و ثابت را بدون نیاز به نورپردازی واقعی توسط انسان ها، بلکه با سخت افزار امروزی رندر کنیم، بنابراین بخشی از مشکل حل شده است. اما برای رندر کردن محیط های پویا و دینیامیک به خصوص با مدل های سایه زنی پیشرفته ای چون صحنه های خیس یا منعکس کننده نور، شاید ۴۰ ترافلاپس مرزی باشد که بتوانیم به همه این موارد برسیم.»

\r\n

\r\n

\r\n
پردازشگر بلیط کیش ATI Xenos ایکس باکس ۳۶۰ که روی ۵۰۰ مگاهرتز کلاک شده بود، سرعت پردازش داده ای ۱۲ برابر اولین کنسول مایکروسافت ارائه می داد.

\r\n

بازی هایی تور اصفهان نوروز ۹۷ که از گرافیک قابل توجهی برخوردار بودند: Battlefield 1، Deus Ex: Mankind Divided، Gears of War 4، Mass Effect Andromeda، Resident Evil 7

\r\n
نسل هشتم اولین باری بود که هر دو کمپانی مایکروسافت و سونی تصمیم به عرضه مدل قدرتمندتری از کنسول های خود گرفتند.

\r\n
در نتیجه، فلاپس پتانسیل نهایی پردازشگر گرافیکی یک کنسول را مشخص می کند که محاسبه آن نیز کار بسیار ساده ای است. در این مطلب می خواهیم با استفاده از این کمیت، کنسول های تور هوایی اهواز بازی عرضه شده در تاریخ بازی های ویدیویی را با یکدیگر مقایسه کنیم اما اگر خواهان اطلاعات بیشتری در مورد فلاپس و نحوه محاسبه آن هستید، به این مطلب مراجعه کنید.

\r\n
برای اثبات این ادعا کافی است به نسل پیش بازی های ویدیویی باز گردیم، زمانی که مایکروسافت و سونی درگیر رقابتی بزرگ بودند، اما برای کسب مقام دوم چرا که نینتندو با کنسول Wii با اختلاف فروش زیادی نسبت به این دو کمپانی، در دنیای کنسول تور تبریز لحظه آخری ها حمکرانی می کرد.

\r\n
اما لازم است بار دیگر اشاره کنیم که فلاپس بیشتر همواره به معنای عملکرد بهتر یک کنسول بازی نیست و برای ارزیابی بهتر، باید فاکتور های بیشتری چون دیگر مشخصات سخت افزاری از جمله CPU، حافظه رم و سرعت ذخیره سازی و بازی های عرضه شده را نیز مورد توجه قرار داد.

\r\n
پلی استیشن ۴ درست یک هفته زودتر از ایکس باکس وان عرضه شد، این کنسول از پردازشگر Radeon شرکت AMD بهره می برد که تور کرمان زمینی با ۵۳۳ گیگافلاپس قدرت محاسبه بیشتر آن را بالاتر از رقیب ردموندی اش قرار می دهد.

\r\n
این رقم تقریبا ۱۱٫۵ برابر کنسول ایکس باکس اولیه و ۳۷٫۱ برابر کنسول قبلی خود سونی بود. این بزرگترین پیشرفت در سرعت پردازش از یک نسل به نسلی دیگر به حساب می آید.

\r\n
این رقم ۳۱۰ گیگافلاپس بیشتر از کنسول سوییچ نیننتندو است که ۴ سال پس از آن معرفی و عرضه شد. همچنین قدرت محاسبه ایکس باکس وان ۵٫۴ برابر بیشتر از کنسول تور تبریز هوایی نسل قبلی خود مایکروسافت است.

\r\n

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *