یکی دیگر از معدود کامیپوترهای Apple I به حراج گذاشته می شود – دیجیاتو – هاست لینوکس و ویندوز

فروش دستگاه های الکترونیکی قدیمی در حراجی ها معمول بوده که در برخی موارد نیز مبالغ هنگفتی را نصیب صاحبان خود می کنند

یکی از این دستگاه ها کامپیوتر «Apple I» است که نخستین رایانه تولید شده توسط کمپانی مشهور آمریکایی بوده و در سال ۱۹۷۶ توسط «استیو وزنیاک» ساخته شده است. از مدل مورد بحث (که بر اساس اطلاعات موجود تعداد انگشت شماری از تور یزد نوروز ۹۷ آن هنوز به صورت سالم وجود دارد) تنها ۱۷۵ عدد تولید شده که همین امر موجب افزایش ارزش نمونه های موجود می شود.

\r\n

\r\n
در نهایت نسخه ای از آگهی تبلیغاتی کامپیوتر خیالی «Zaltair» نیز همراه با دستگاه عرضه می شود که در سال ۱۹۷۷ توسط وزنیاک و اسکولسکای به شوخی طراحی شده و رایانه ای را با مشخصات به روز (برای آن تور اصفهان نوروز ۹۷ زمان) و قیمتی نازل تبلیغ می کند.

\r\n
همچنین یکی از موارد کمیابی که ارزش کامپیوتر مورد بحث را دو چندان می کند، وجود رابط کاربری کاست است که در آن زمان، برای ذخیره سازی اطلاعات روی نوارهای کاست مورد استفاده قرار می گرفت و بسیاری از صاحبان اپل ۱ نیز هیچگاه آن را خریداری نکرده بودند.

\r\n

حال یک نسخه از کامپیوتر مذکور برای فروش در حراجی آنلاین تور لحظه آخری تبریز «Charitybuzz» (در ماه سپتامبر) قرار گرفته که نخستین بار از سوی بنیان گذاران اپل به آقای «آدام اسکولسکای» هدیه شده، و سپس در سال ۱۹۹۴ با قیمت ۳۵۰۰ دلار توسط یک استاد دانشگاه به نام «دیوید لارسن» در ویرجینیا خریداری شده است.

\r\n
گفتنی است رایانه مورد بحث که به «Schoolsky Apple-I» مشهور شده، از نظر فنی هنوز سالم بوده اما مانند بسیاری از رایانه های اولیه، نیازمند کیبورد و منبع برق جداگانه خواهد بود.

\r\n
تنها تور لحظه آخری اهواز ۱۷۵ عدد  کامپیوتر Apple I تولید شده است

\r\n
فروش دستگاه های الکترونیکی قدیمی در حراجی ها معمول بوده که در برخی موارد نیز مبالغ هنگفتی را نصیب صاحبان خود می کنند. در این میان مسلماً دستگاه هایی که تاریخچه خاصی داشته و لوازم جانبی آنها کامل تر باشد، با قیمت های بالاتری به فروش می روند.

\r\n
رایانه ای که در تصویر مشاهده می کنید شامل نامه اسکولسکای به لارسن، بروشور تبلیغاتی کامپیوترهای قیمت تور اردبیل اپل ۱ و اپل ۲، و نخستین شماره مجله «Silicon Gulch Gazette» در سال ۱۹۷۷ بوده، و نسخه ای از یک نقاشی از «ران وین» (هم-بنیان گذار کمتر شناخته شده اپل) را به همراه دارد.

\r\n

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *